STRONA GŁÓWNA · FILM PROMUJĄCY - "ZSS w Żninie zaprasza" · BIP · DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI · MONITORING · RODO 24-04-2024 18:15:17

II Powiatowa Konferencja z cyklu „Bezpiecznie w dorosłość”
WYDARZENIA 2013/2014

21 listopada 2013 r. odbyła się w Żninie II Powiatowa Konferencja z cyklu „Bezpiecznie w dorosłość” pt. Akademia Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży. Konferencja była  drugą z cyklu corocznych spotkań poruszających ważne problemy zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Ubiegłoroczna konferencja odbywała się pod hasłem „Szkoły wolne od uzależnień”.

Organizatorami obu przedsięwzięć było Starostwo Powiatowe,  Zespół Szkół Specjalnych, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna oraz Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna.  Honorowy patronat nad konferencją objął Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty Pani Anna Łukaszewska, którą reprezentował Dyrektor Wydziału Nadzoru Pedagogicznego Tadeusz Dąbrowski.

Celem konferencji było  zwiększenie świadomości na temat zaburzeń zachowania, zaburzeń lękowych  oraz depresyjnych dzieci i młodzieży, przedstawienie czynników wpływających na występowanie tych zaburzeń, zapoznanie z formami wsparcia osób chorych i ich rodzin oraz zapoznanie z przykładem działań profilaktycznych.

Wykład stanowiący wprowadzenie do problemu pt. „Co czwarty z nas miał lub będzie mieć problemy ze zdrowiem psychicznym ” wygłosiła Magdalena Izydorczyk- magister psychologii,  doktorantka w Katedrze  Psychiatrii  Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy. Próbę odpowiedzi na pytanie czy  zaburzenia zachowania to  problem medyczny, czy pedagogiczny przedstawiła dr n. med. Małgorzata Dąbkowska - specjalista psychiatrii dzieci i młodzieży, konsultant wojewódzki z tej dziedziny. Z problemem zaburzeń lękowych            i depresyjnych dzieci i młodzieży zapoznał uczestników konferencji  dr n. med. Tomasz Srebnicki - psycholog, certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, asystent na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, pracownik Kliniki Psychiatrii Wieku Rozwojowego WUM. Projekt profilaktyczny pt: „Stres to codzienny nieproszony gość nie bądź jego niewolnikiem”   przedstawiła Janina Balcerzak - mgr pielęgniarstwa, od wielu lat pracująca  z dziećmi i młodzieżą jako pielęgniarka szkolna.

W konferencji, oprócz nauczycieli i  rodziców uczestniczyli przedstawiciele instytucji i środowisk wspierających szkołę i rodzinę takich jak ośrodki pomocy społecznej, warsztaty terapii zajęciowej, Policji, kuratorzy sądowi, członkowie Powiatowego Zespołu Koordynującego realizację Powiatowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Organizatorzy zamierzają kontynuować cykl konferencji pod hasłem „Bezpiecznie w dorosłość” w kolejnych latach.