STRONA GŁÓWNA · FILM PROMUJĄCY - "ZSS w Żninie zaprasza" · BIP · KONTAKT · DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI · MONITORING · RODO 28-03-2024 22:12:18

Betlejemskie Światło Pokoju
WYDARZENIA 2018/2019

W nocy z 12/13 grudnia 2018 roku 14 harcerzy 17 Drużyny Harcerskiej Nieprzetartego Szlaku im Janusza Korczaka, w tym dwoje absolwentów ZSS w Żninie i 3 opiekunki wyjechali na wyprawę po Betlejemskie Światło Pokoju do Zakopanego i Svitu na Słowację, zorganizowaną przez Chorągiew Kujawsko- Pomorską ZHP. Przedsięwzięcie możliwe było dzięki dotacji Marszałka Województwa, a lokalnie dzięki pomocy ze strony Gminy Żnin i zbiórce do puszek pod patronatem Fundacji Dum Spiro Spero z Bydgoszczy, podczas koncertu charytatywnego "Betlejemskie Światło Pokoju.

Harcerze zwiedzili Kraków, gdzie obejrzeli przepiękne Szopki Krakowskie i samodzielnie wykonali obwarzanki. 14 grudnia cała ekipa udała się w góry na Rusinową Polanę i Wiktorówki, a po południu wszyscy mogli zrelaksować się i nabrać sił w Termach w Bukowinie Tatrzańskiej. Późnym wieczorem wszyscy przedstawiciele drużyny brali udział w Ogniobraniu w Zakopanem, W sobotę podczas Betlejemskiego Zlotu w Zakopanem harcerze w dwóch patrolach pod kierunkiem phm Teresy Paradowskiej i pwd Marty Okońskiej realizowali zadania gry miejskiej, gdzie mieli okazję wykazać się pomysłowością i zaangażowaniem. Tradycyjnie po grze wszyscy odwiedzili grób Olgi i Andrzeja Małkowskich, po czym udali się na obiad i warsztaty do Gimnazjum nr 1 w Zakopanem. Wszyscy wykonali sobie bombkę na choinkę wspólnie z druhnami Anią i Aldoną z NS, pośpiewali z siostrami Jordaną i Maksymillą, pograli w boccię z druhem Radkiem i poznali instrumenty regionalne, na których grał góral. Instruktorzy Nieprzetartego Szlaku przygotowali dla dzieci przedstawienie pod tytułem " W poszukiwaniu pierwszej gwiazdki", a o godzinie 21-ej Nabożeństwo Światła.

W niedzielę 16 grudnia wczesnym rankiem cała reprezentacja Chorągwi udała się do Svitu na Slowację po najważniejszy dar jakim jest Betlejemskie Światło Pokoju, które odebrali z rąk druhny naczelniczki hm Anny Nowosad. W czasie mszy Weronika, Monika, Filip, Bartek i Kuba nieśli dary ołtarza. Po odebraniu BŚP wszyscy udali się w drogę powrotną. do Bydgoszczy i do Żnina.

W Żninie delegacja 17 DH NS była o 00,30. Wszyscy zmęczeni ale szczęśliwi udali się do swoich domów. 18 grudnia dwoje uczniów i dwoje absolwentów wraz z druhną Teresą udało się do Redakcji Radia Żnin, Starostwa Powiatowego, Urzędu Gminy, Banku Spółdzielczego, MOPSu, Gazety Pomorskiej, Pałuk, Parafii Św Floriana, Przedszkola u sióstr Służebniczek, Szkoły Podstawowej Nr 1 ze Światłem Betlejemskim. 19 grudnia podczas jubileuszu 45-lecia szkoły harcerze uroczyście wnieśli BŚP, które po zakończeniu uroczystości wszyscy goście, rodzice i pracownicy szkoły mogli sobie odpalić i zanieść je do swoich domów.

art. Teresa Paradowska

news: swiatlo2018.JPG