STRONA GŁÓWNA · FILM PROMUJĄCY - "ZSS w Żninie zaprasza" · BIP · KONTAKT · DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI · MONITORING · RODO 29-01-2023 07:39:20
Nawigacja

KADRA

HISTORIA

WYDARZENIA

GALERIE ZDJĘĆ

Oferta zajęć dla dzieci z diagnozą autyzmu

PEDAGOG, PSYCHOLOG, LOGOPEDA

STOWARZYSZENIE "KAPITAŁ ZAUFANIA"

ŚWIETLICA

BIBLIOTEKA SZKOLNA

GRANTOWE ZAJĘCIA POZALEKCYJNE

PROJEKTY UNIJNE * PROJEKTY RZĄDOWE *

ARTYKUŁY- publikacje nauczycieli

FILM PROMUJĄCY - "ZSS w Żninie zaprasza"


Podręczniki - SZKOŁA PODSTAWOWA
Podręczniki - SZKOŁA BRANŻOWA I STOPNIA

Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 1
Najnowszy Użytkownik: tj
Małgorzata Dytman, Magdalena Imbiorowska: Sprawozdanie z realizacji grantu regionalnego „Szlakiem legendy, tradycji i rzemiosła przez Pałuki”

Realizacje grantu poprzedziło opracowanie i przygotowanie tras wycieczek pod kątem historii i legendy miejscowości na Pałukach i ziemiach z nimi sąsiadujących. Zajęcia w pracowni komputerowej umożliwiły uczniom przygotowanie katalogu miejsc, które będziemy odwiedzać w ramach realizacji projektu. W celu zdobycia dodatkowych informacji o regionie i jego tradycji udaliśmy się do Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Żninie, gdzie zostały nam udostępnione mapki regionu i teksty legend. W oparciu o zdobyta na zajęciach wiedzę, przy współpracy z nauczycielem, uczestnicy sporządzili szczegółowe mapki tras, ścieżek i miejscowości, które będziemy zwiedzać. Podczas zajęć warsztatowych uczniowie poznawali treści legend: „O skrzatach na wilczkowskich górach”, „O zatopionym Żninie”, „O olbrzymim kamieniu w lesie koło Annowa”,„Zatopione wesele”,„O jeziorze Gwiazda”, które wyznaczały nam kierunek wycieczek i zakres zajęć tematycznych. W maju odbyła się wycieczka do Annowa, Kierzkowa i okolic, w poszukiwaniu miejsc związanych z legendą i twórczością regionalna. W związku z faktem, iż trudno jest trafić w miejsca opisane w legendzie, wykonaliśmy mapkę dojazdu i dojścia do tajemniczego kamienia w annowskim lesie i źródełka św. Huberta, co ułatwi w późniejszym czasie naszym koleżankom i kolegom dotarcie do miejsca.

W czerwcu, po zapoznaniu z tekstem legendy, udaliśmy się w piesza wycieczkę w Góry Wilczkowskie i brzegiem Dużego Jeziora, gdzie szukaliśmy śladów legendy i rozpoznawaliśmy miejsca związane z tekstem. Uczniowie wzięli udział w plenerze plastycznym, podczas którego wykonali prace tematycznie związane z wycieczka i legendami, ponadto rozwiązywali rebusy, quizy udzielali odpowiedzi na zagadki. Wszyscy uczestnicy zostali poczęstowani zakupionymi słodyczami i uhonorowani nagrodami.

We wrześniu, korzystając z pięknej pogody uczestnicy udali się kolejka wąskotorową do Wenecji. Tam, legendę o Diable Weneckim i dzieje zamku przybliżył nam miejscowy przewodnik. Dzięki temu mogliśmy zobaczyć i zapoznać się z najbardziej tajnymi zakamarkami zamku, zapoznaliśmy się także ze zbiorem i wykorzystaniem maszyn oblężniczych. Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie z doświadczonym przewodnikiem zbiorów Muzeum Kolejki Wąskotorowej. Poznaliśmy dzieje kolejki na Pałukach, jej role w gospodarce, mieliśmy okazję zasiąść w parowozie i poczuć się jak maszynista mknący przez wspaniałe, kolorowe i bogate Pałuki.

 

Podczas wycieczki do pracowni rzeźby, która odbyła się 7 października, uczestnicy zapoznali się z miejscem, narzędziami, którymi posługuje się rzeźbiarz. Obserwowali pracę rzemieślnika, jego wytwory, samodzielnie wykonywali proste czynności, posługując się profesjalnymi narzędziami. Duże wrażenie na naszych podopiecznych wywarło samo miejsce, ilość rzeźb i wytworów mistrza wywołała w zachwyt. Szczególnie podobały się kolorowe płaskorzeźby przedstawiające Chrystusa. Pan Eugeniusz Izdebki szczegółowo opowiedział o swojej pasji i pracy, przedstawił tajniki rzeźbiarskiego kunsztu. Zachęcał uczniów do rozwijania swoich umiejętności poprzez prace w drewnie, proponował systematyczny udział w zajęciach w pracowni rzeźby.

Zajęcia hafciarstwa realizowane systematycznie były podczas trwania całego grantu. Uczniowie zdobywali nowe umiejętności ucząc się haftu tradycyjnego, regionalnego i nowej techniki haftu matematycznego. Poznali tradycje haftu na Pałukach, występowanie techniki w strojach ludowych i starych przedmiotach, wskazywali sposoby użycia i wykorzystania haftu. Ozdabiali serwetki i wykonywali proste prace z wykorzystaniem białej nici. Dużą satysfakcje przyniosło im poznanie nowej techniki haftu matematycznego, dzięki której wykonali wiele ozdób i kartek, wykonywali prace tematyczne związane z porami roku. Nasze prace zostały umieszczone na gazetce i wyeksponowane dla uczniów szkoły i rodziców.

 20 października w naszej szkole odbyły się warsztaty wikliniarskie prowadzone przez regionalnego rzemieślnika pana Leszka Ścieżyńskiego , który przygotował na zajęcia niezbędne materiały. Przed przystąpieniem do pracy zapoznał nas ze szczegółami dotyczącymi techniki pracy, zaprezentował wiklinę i jej specyfikę pracy. Pod czujnym okiem instruktora wykonywaliśmy podkładki i proste sploty. Wikliniarstwo okazało się być ciężka praca, wymagającą precyzji, dokładności i siły. Wszystkie nasze prace zostały wyeksponowane w szkolnym kąciku.

 Dzięki zajęciom garncarstwa przeprowadzonym 30 października w Muzeum Ziemi Pałuckiej, uczniowie praktycznie nabywali umiejętności, poszerzali zakres swoich umiejętności. Zajęcia garncarstwa umożliwiły naszym uczniom poznanie nowej techniki pracy, na nowym materiale o specyficznej konsystencji, rozwinęły koordynacje wzrokowo ruchowa i precyzje. Uczniowie poznali jak wykonuje się najprostsze naczynia, poznali technikę lepienia i wypalania. Dowiedzieli się, do czego służyły dawniej naczynia gliniane, jak z nich korzystano, poznali tez tradycyjne potrawy regionalne spożywane w naszym regionie.

 W ramach zapoznania z kuchnia i tradycjami regionalnymi uczniowie wyszukiwali w Internecie informacje na temat potraw charakterystycznych dla Żnina i okolic. Łączyli regionalne potrawy, które często są nazywane gwara z obecnymi, porównywali i opisywali. Dzięki temu posiedli wiedzę na temat regionalnych potraw i sposobów ich przyrządzania. W listopadzie uczniowie praktycznie wykorzystali swoja wiedza podczas zajęć kulinarnych, na których przygotowywali potrawy według tradycyjnej receptury.

Dla usystematyzowania zdobytej wiedzy udaliśmy się po raz kolejny do Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej oraz szkolnej biblioteki, pracowaliśmy w grupach nad zbiorami dotyczącymi Żnina. Mięliśmy niepowtarzalną okazje, żeby zobaczyć i dotknąć starodruki, zapoznać się z lekturą „Mojej Przyjaciółki”. Poszukiwaliśmy informacji dotyczących Drukarni Krzyskich, która prężnie działała na terenie miasta. Dzięki uprzejmości Muzeum Ziemi Pałuckiej mięliśmy okazję zobaczyć maszyny, które wykorzystywano w drukarni.

Wszystkie wiadomości, informacje, fotografie zostały przez nas zebrane i zamieszczone w folderze, który wyeksponowano w szkolnej bibliotece. Podczas zorganizowanego w listopadzie spotkania podsumowującego „Legendy Pałuckie – fikcja i prawda” uczniowie zaprezentowali sprawozdania z wycieczek, opowiadali ciekawostki i anegdoty.

                                                                                                  Małgorzata Dytman

Magdalena Imbiorowska

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.

Zespół Szkół Specjalnych w Żninie
Webdesign Tomasz Jaworski © 2021/2022
kontakt:
jawor.antom@gmail.com