Użytkowników Online |
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online
Zarejestrowanch Uzytkowników: 1
Najnowszy Użytkownik: tj
|
|
|
"Scenariusz zajęcia przysposobienia do pracy w zakresie wytwarzania przedmiotów pamiątkarskich" – Lilianna Kwaśniewska |
Temat zajęcia: Upominek dla nauczyciela z okazji jego święta – praca z drewna.
Prowadzący: Lilianna Kwaśniewska
Klasa: II Przysposabiająca do Pracy
Czas trwania zajęć: 5 godzin
Cel główny: Wyposażenie uczniów w wiedzę na temat techniki
wykonywania prostych prac z drewna oraz ćwiczenia
praktyczne podstawowych umiejętności z tego zakresu.
Cele szczegółowe:
uczeń:
· potrafi samodzielnie przygotować i posprzątać stanowisko pracy,
· zna i przestrzega zasady BHP przy pracy,
· potrafi poprawnie szlifować i malować drewno,
· potrafi posługiwać się narzędziami i przyborami do obróbki drewna (wyrzynarka do drewna),
· potrafi wiercić otwór w drewnie wiertarką ręczną,
· doświadcza własną sprawczość przez efekt wykonywania pracy użytecznej,
· przestrzega ład i porządek w miejscu pracy,
Treści nauczania:
(Rozporządzenie MENiS z dnia 26 lutego 2002 r., załącznik nr 8: Podstawa programowa kształcenia ogólnego dla szkół specjalnych przysposabiających do pracy dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym i znacznym oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi)
· wytwarzanie przedmiotów dekoracyjnych i pamiątkarskich z drewna,
· podstawowa wiedza o narzędziach i materiałach stosowanych podczas wykonywania prac (budowa narzędzi, korzystanie z nich),
· organizacja pracy, umiejętność pracy w zespole,
Metody pracy:
· stolików zadaniowych (indywidualizacja),
· słowna,
· oglądowa,
· praktycznego działania.
Formy:
· indywidualna, zróżnicowana praca uczniów pod kierunkiem nauczyciela,
· zbiorowa, zróżnicowana.
Narzędzia i materiały:
· fartuchy ochronne,
· papier ścierny,
· pilniki,
· sklejka,
· wyrzynarka do drewna,
· bejca,
· pędzel,
· wałeczki do malowania,
· wiertarka ręczna,
· lakiery do paznokci.
Przebieg zajęć:
1. Część wstępna.
a. piosenka – przywitanka
,,Wszyscy są, witamy się...”
b. zaznaczanie obecności uczniów na tablicy (wyznaczony uczeń),
c. przypomnienie regulaminu pracowni, zasad BHP (uczniowie czytają tekst z planszy).
d. przypomnienie i utrwalenie wiadomości z ostatniej lekcji (poszczególne etapy wykonywania pracy z drewna)
- układanie rozsypanki zdaniowej i obrazkowej (indywidualizacja).
2. Część główna.
a. podanie tematu zajęć
- demonstracja gotowej pracy,
b. przygotowanie stanowisk pracy (grupy zadaniowe),
c. omówienie sposobu pracy w każdej grupie zadaniowej,
d. założenie fartuchów ochronnych,
e. praca indywidualna, zróżnicowana uczniów pod kierunkiem nauczyciela.
Nauczyciel zwraca uwagę na bezpieczeństwo w czasie pracy, dokładność wykonania oraz ład i porządek na stanowisku pracy.
3. Część końcowa.
a. sprzątanie stanowisk pracy,
b. podsumowanie zajęć, wyciągnięcie wniosków (co robię dobrze, nad czym muszę jeszcze popracować?),
c. ocena pracy uczniów,
d. pożegnanie
- śpiew piosenki ,,Zajęcia skończone...”.
Przerwa śródlekcyjna – śpiew piosenki o nauczycielu (ruchoma)
|
|
|
Logowanie |
Zapomniane hasło? Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
|
|
|